Перший урок "Україно, до Європи шлях торуй!"
ПЕРШИЙ УРОК-2018
Тема.Україно! Соборна і вільна,
З народами світу крокуй!
Україно! Величава і сильна,
Шлях до Євросоюзу торуй!
Мета. Доповнити і поглибити знання учнів про Україну; формувати уявлення про Україну як про суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність; створювати умови для розширення пізнавальних інтересів у процесі практичного застосування знань; збагачувати активний словниковий запас; виховувати бажання піклуватися про суспільство, країну.
Вчитель. Доброго дня, дорогі шестикласники, батьки, родичі та гості! Свято Першого дзвоника знову об'єднало нас у шкільну родину. Сьогодні перший урок після канікул. Літо й справді промайнуло як на крилах.Першого вересня зажди пригадую слова Михайла Стельмаха: «Літо збігло, як день, і з невлежаного туману вийшов синьоокий, золоточубий вересень. Він причепив до свого бриля червоний … кетяг калини й нитку бабиного літа, заглянув до нашої школи, завзято вдарив у дзвін та й пішов поміж садами в степи крутити крила вітряків».
Сьогодні ви вже шестикласники. Розпочинається ще одна нова сторінка вашого шкільного життя, і я вірю, вона буде ще кращою, цікавішою.
Сьогодні перший урок присвячений, звичайно, нашій Батьківщині – Україні. Тож ви доповните свої знання про Україну, її історію, культурну спадщину, а також дізнаєтеся про те, куди торує свій нелегкий шлях Україна.
Кожен із нас, відпочиваючи на морі, обов’язково хотів ще й поплавати морем на кораблі. Скажіть, які відчуття у вас були, коли ви вже не бачили землі? А коли знову побачили берег? Як ви думаєте, що може символізувати корабель?
Корабель — це символ подорожі, життєвої дороги, символ безпеки.
Величезне значення мав корабель під час всесвітнього потопу. Так, на ковчезі врятувався серед вод біблійний Ной зі своєю родиною та з різними тваринами і птахами (символ безпеки).
У казці “Летючий корабель” цар видав указ: за того, хто збудує такого корабля, щоб літав, — віддасть дочку. Третій, “дурний” син діда й баби, теж захотів спробувати свого щастя. Дорогою він зустрічає людей, стає їм в пригоді, а вони також допомагають хлопцеві побудувати летючий корабель і той стає зятем самому королю (символ життєвої дороги, долі).
Корабель є символом людського життя (чи ж не крізь шторми й блискавиці часом ми проходимо, творячи інколи навіть добрі справи). Він, за Святим Письмом, прямує до тихої пристані, тобто до Царства Небесного, долаючи на своєму шляху численні перешкоди.
Послухайте вірш «Човен» українського письменника Євгена Гребінки і скажіть, що символізує човен в поезії.
Човен
Євген Гребінка
Заграло, запінилось синєє море,
І буйнії вітри по морю шумлять,
І хвиля гуляє, мов чорнії гори
Одна за другою біжать.
Як темная нічка, насупились хмари,
В тих хмарах, мов голос небесної кари,
За громом громи гуркотять.
Іграє і піниться синєє море.
Хтось човен на море пустив,
Бурхнув він по хвилі, ниряє на волі,
Од берега геть покотив;
Качається, бідний, один без весельця.
Ох, жаль мені човна, ох, жаль мого серця!
Чого він під бурю поплив!
Ущухнуло море, і хвилі вляглися;
Пустують по піні мавки;
Оп’ять забіліли, оп’ятьпростяглися
По морю кругом байдаки;
Де ж човен дівався, де плавле мій милий?
Мабуть, він не плавле, бо онде по хвилі
Біліють із його тріски.
Як човнові море, для мене світ білий
Ізмалку здавався страшним;
Да як заховаться? Не можна ж вік цілий
Пробути з собою одним.
Прощай, мій покою, пускаюсь у море!
І, може, недоля і лютеє горе
Пограються з човном моїм.
Вчитель. Учні, зараз ви перед собою теж бачите корабель. (На дошці – паперовий корабель.) Як ви думаєте, чию життєву дорогу, долю він буде символізувати, якщо прапор його жовто-блакитний? (Долю України.)
Ви знаєте, що основною частиною корабля є борт. Як ви вважаєте, що є основою, підґрунтям нашої держави, нашого народу? (Історія.)
А зараз для того, щоб ви переконалися, що наша славна історія завжди буде приводом для гордості, я пропоную вам історичні факти із дуже давньої музейної скрині. (Учні виймають зі скрині аркуші паперу, на яких записані цікаві історичні факти).
1. Найдавніша людина, за останніми свідченнями науки, з’явилася на сучасній території України приблизно 700-800 тис. років тому. Відкриті нещодавно археологами шари з матеріалами поблизу закарпатського с. Королево свідчать про те, що стародавні мешканці цього поселення вже тоді володіли вогнем, займались мисливством, а основною формою суспільної організації було первісне стадо.
2. Найвидатнішою жінкою Київської держави вважається Ольга, жінка Ігоря, яка взяла владу після його смерті. Виняткове явище в ту сувору епоху – жінка впродовж багатьох років мала владу у великій державі, що є свідченням її великого таланту. Князювала вона від імені малолітнього сина Святослава, але твердо тримала владу у своїх руках. Вона встановлювала в своїх землях нові закони. Вважається, що вона була першою руською жінкою, яка стала відомою в світі.
3. Найзнаменитішими дітьми можна вважати трьох дочок Ярослава Мудрого, які стали королевами в різних країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті управляла Францією до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить багатомовний напис на її пам’ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська – королева французька». Друга дочка Ярослава Мудрого була одружена з норвезьким королем Гарольдом Сміливим, а третя – з угорським королем Андрієм.
4. Автором першої в світі конституції вважається український гетьман Пилип Орлик. Конституція Пилипа Орлика була написана 1710 року, і вона визнана як перша в світі конституція в сучасному розумінні. До порівняння, конституцію США було прийнято лише 1787 року, Польщі та Франції 1791, а конституцію Канади взагалі через 157 років 1867-го.
5. Українська земля завжди виділялась своєю щедрістю та плодючістю. На території України знаходиться понад 25% світових запасів чорнозему, який при правильному поводженні дає найкращий врожай. Не даремно Україну називають житницею Європи. За часів Другої Світової війни нацистська Німеччина навіть намагалась вивозити наш чорнозем.
Вчитель. А які ще ви знаєте історичні факти про Україну, що вказують на унікальність її історії?
Якими словами ми можемо охарактеризувати історію України? (Історія неповторна, унікальна, давня, древня, особлива, є гордістю для українців). Ці слова діти записують на борту корабля.
Вчитель. А що можуть символізувати вітрила нашого корабля? Пригадайте, що саме завдяки вітрилам рухається корабель. То що ж приводить у дію нашу Україну? (Народ.) Якими словами ми можемо охарактеризувати нас, українців? Виявляється, що наші з вами риси характеру вже давним-давно зафіксовані в прислів’ях та приказках. Тож послухайте уважно прислів’я і поміркуйте, про які риси характеру в них говориться. Пам'ятайте, що не в усіх прислів’ях ви почуєте лише про позитивні риси характеру, адже споконвіку український народ схвалював добро, а засуджував зло. Але ми з вами на вітрилах нашого корабля запишемо тільки добрі слова про українців.
За рідною землею і в небі скучно. За рідний край і життя віддай. (Патріотизм)
Дружній череді і вовк не страшний. (Дружелюбність)
Краще впадь, але не зрадь. (Вірність)
Щастя без розуму – торбина дірява. (Розум)
Правда світліша як сонце. Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся. (Правдивість)
Більше діла, менше слів. Хату руки держать. Без труда нема плода. Маленька праця краща за велике безділля. Хто рано підводиться, за тим і діло водиться. (Працелюбність)
Смілого й куля не бере. (Сміливість)
Всім по сім, а мені по вісім. Як не з'їм, то хоч понадкусую. (Скупість)
Беруть завидки на чужі пожитки. (Заздрість)
Сім п’ятниць на тиждень. (Байдужість)
Задер носа – й кочергою не дістанеш. (Хвастливість)
Вчитель. А ще на кожному кораблі є щогла. Це те, за що тримаються вітрила, без щогли вітрила падають. Як ви думаєте, що є опорою для українців, що є споконвічним нашим прагненням. А дізнаємося про це, розгадавши кросворд «Символи України».
С И М В О Л И У К Р А Ї Н И
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
1. Головний убір з листя, бадилля, гілок і квітів, має форму обруча. (Вінок.)
2. Без цієї рослини і калини нема України.(Верба.)
3. Герб України. (Тризуб.)
4. Лікарська рослина, кущ, символ України. (Калина.)
5. Птах, символ миру. (Голуб.)
6. Птах, символ весни, натхнення, співочого таланту. (Соловей.)
7. Птах, символ домашнього затишку. (Журавель.)
8. На ньому підносять хліб-сіль для шанованих гостей. (Рушник.)
9. Живописне зображення святих. (Ікона.)
10. Великоднє яєчко. (Писанка.)
11. Дерево, символ Києва. (Каштан.)
12. Тварина, символ енергії та сили. (Кінь.)
Ключове слово: незалежність.
Вчитель. Напевно ви знаєте, що на кожному кораблі для безпеки пасажирів є рятувальний круг. Я к ви вважаєте, що є рятувальним кругом для людини. До кого ми звертаємося під час біди? (До Бога. Отже, нашим рятувальним кругом є віра.)
Вчитель. За допомогою якоря корабель зупиняється в порту. Виявляється, що якір – це символ надії, надії на те, що все буде добре, що будь-яка подорож, будь який шлях завершиться щасливо. Як ви думаєте, діти, де мріє опустити свій якір цей наш корабель, що сьогодні для нас символізує Україну? Як називається той порт? (Європейський Союз.)
Вчитель. Справді, ми сподіваємося, що торуючи нелегкий шлях, пробиваючись крізь бурхливі хвилі змін, Україна таки досягне пристані під назвою Європейський Союз.
Вчитель. А якби я сьогодні на цьому кораблі прикріпила не прапор України, а ваше фото або фотографію нашої школи, то що тоді б символізував цей корабель? (Життєвий шлях кожного або життя школи.)
Вчитель. Життєвий шлях кожного неповторний, на ньому – різні перешкоди, та я бажаю вам, щоб ви сміливо, з вірою та надією пливли до своєї мрії.
Пісня «Шкільний корабель»
скачати
Немає коментарів:
Дописати коментар