Тема. Моя
Україна - найкраща у світі !
Мета. Розширити
знання дітей про цінності українців і України, культурні надбання та досягнення
держави, поглибити знання про один із
оберегів, як український віночок; розвивати увагу, пам’ять, пізнавальні
інтереси, творчі здібності; виховувати повагу та шанобливе ставлення до
традицій та звичаїв українського народу, відповідальність за долю держави
кожного українця, формувати в учнів активну громадянську позицію щодо цілісної
держави та захисту її кордонів.
Обладнання. Фізична
карта України, роздруковані прислів’я , фізична карта
України для учнів, надписи назв сторінок, відео «Моя Україна», аудіозапис пісні
«Україна – це ти», Герб, Прапор України, малюнки народних символів України:
верби, калини, хліба, рушника, барвінку, квіти для українського віночка,
портрети діячів культури і мистецтва, видатних спортсменів, телевізор,
магнітофон .
Хід уроку
І. Організація
класу.
1. Слово вчителя.
Швидко промайнуло тепле літечко і
знову дзвоник покликав
вас, любі
діти, до школи. За літо ви подорослішали, набралися сил. Попереду вас чекає
цікава і напружена робота у 3 класі класі, захоплюючі та пізнавальні уроки,
позакласні заходи та екскурсії. А сьогодні ми поговоримо про найважливіші речі,
без яких не може існувати кожна людина.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну Знань, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Щоб вам швидше до неї потрапити,
Потрібно екзамен кмітливості скласти.
Тож сядьте рівненько, стежте уважно,
Щоб здогадатись вам було неважко.
2. Мотивація
навчальної діяльності.
Відгадайте загадки:
а) У віночку
зеленолистім,
У червоному намисті, Видивляється
у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
б) Біле поле
полотняне,
рівне ткане, чисто пране,
А по ньому голка ходить,
за собою нитку водить. Покрутнеться так і сяк -
розцвіте червоний мак.
Зазирне і там і тут -
василечки зацвітуть. ( Рушник)
рівне ткане, чисто пране,
А по ньому голка ходить,
за собою нитку водить. Покрутнеться так і сяк -
розцвіте червоний мак.
Зазирне і там і тут -
василечки зацвітуть. ( Рушник)
в) На
городі в нас росте
Сонце ясне, золоте,
Жовте око, жовтні вії
Та чомусь воно не гріє. (Соняшник)
г) Красивий,
щедрий рідний край І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна)
-
Діти, скажіть, будь ласка, про що ми будемо
говорити на уроці? (Про Україну)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Так, правильно, тема нашого уроку «Моя Україна - найкраща у
світі!»
ІІІ. Робота над темою уроку.
1.
Слово вчителя
-
Хто з вас знає, звідки пішла назва нашої
країни? Тоді послухайте легенду.
Легенда
Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю.
Наші ж предки забарилися, і землі їм уже не дісталося. От вони прийшли до Бога,
а він у цей час саме молився, і вони не посміли йому щось сказати. Стали чекати.
Дочекавшись Бога, вони пояснили причину свого візиту.Бог запропонував їм чорну
землю. "Ні, — відповіли наші предки, — там уже живуть німці, французи,
іспанці, італійці". "Ну, тоді я вам дам ту землю, що залишив для раю,
там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам'ятайте, якщо її берегтимете, то
вона буде ваша, а коли ні — ворога". Пішли наші предки на ту землю,
оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. Країну свою назвали Україною, а людей
- українцями. Ось так утворилася наша держава.
2.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
А яка вона наша Україна?
мелодійна гостинна
чарівна
красива
дружелюбна
мила
співуча
рідна талановита
3.Декламування віршів учнями
1.
Моя Батьківщина – велика країна
Весь Всесвіт для мене вона.
Найкраща у світі моя
Україна
У цілому світі одна.
Я тут народилась у добру годину
Тут світ пізнавати учусь.
Люблю я всім серцем свою Україну І
нею пишаюсь, горжусь.
2. Моя Батьківщина – це вишеньки цвіт
І верби над ставом, й калина. Моя
Батьківщина – це мрії політ,
Це рідна моя Україна!
Моя Батьківщина – це злагода й мир,
Та небо бездонне й чудове.
Це пісня чарівна, що лине до зір,
Й дитинство моє світанкове.
3. Тут навіть повітря найкраще у світі
На квітах настояне і на меду.
І по-особливому сонечко світить,
Ну, де я у світі щось краще знайду?
Тут мова моя співуча
й багата
Веселкою квітне, у небо летить.
І жарти веселі, і пісня крилата
Ну, як Україно, тебе не любить?
4.
На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, зруїн,
Безсмертна мояУкраїна. Ти з давніх віків непокірна була
І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося - її здобула
Звитяжна моя Україна.
Яка піднялася, мов Фенікс, зруїн,
Безсмертна мояУкраїна. Ти з давніх віків непокірна була
І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося - її здобула
Звитяжна моя Україна.
5.
На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна. В садах і дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня дзвінка солов'їна
І чути співочі дівчат голоси, -
Пісенна моя Україна.
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна. В садах і дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня дзвінка солов'їна
І чути співочі дівчат голоси, -
Пісенна моя Україна.
6. Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна. Квітуй, мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праці міцна та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя Україно! (учні тримають у руках аркуші з виділеними словами)
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна. Квітуй, мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праці міцна та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя Україно! (учні тримають у руках аркуші з виділеними словами)
Діти, давайте всі разом скажемо, яка наша Україна. (учні хором називають слова, написані на аркушах)
Щоб наша Україна була найкрасивішою, давайте сьогодні на уроці
сплетемо для неї з квітів віночок . Український віночок – не просто краса, а й
оберіг, «знахар душі», бо в ньому є така сила, що болі знімає і настрій
піднімає. А щоб він був різнобарвним, необхідно подолати всі перешкоди,
виконати завдання, швидко пройти всі етапи уроку. Таким чином, начебто,
гортаючи сторінки книги, ми будемо якомога більше дізнаватися про нашу
Батьківщину – Україну. У повному
українському вінку має бути 12 квіток, тому і завдань слід виконати
якомога більше. Під час виконання завдань ви отримуєте квітку, яку вплітаємо у
віночок. Ви готові? Тож починаймо.
1 сторінка «Україна – європейська держава»
Діти, подивіться на карту і скажіть, де розташована Україна? ( у дітей на партах лежить «Фізична карта України»)
Україна - одна з найбільших європейських країн. За площею
вона більша, ніж Франція, Іспанія, Швеція, Польща. Землі нашої держави
простяглися із заходу на схід на 1 316 км, а з півночі на південь — на 893 км.
Загальна протяжність наших кордонів - близько 7 590 км. Якщо ви захочете
перетнути її пішки із заходу на схід, вам доведеться йти 90 днів, долаючи щодня
по 30 км.
-
Подивиться на карту
і скажіть, які країни є сусідами України? (Сусідами України є румуни, молдовани, угорці, білоруси, росіяни, чехи, словаки,
поляки). А Чорне море розділяє нас із турками.
-
Які річки є на території України? (Україною протікає багато річок, але найбільша – Дніпро).
Україна включає 24 області. Кожна область має своє
головне місто — обласний центр. Столиця нашої держави - місто Київ. Київ -
велике, сучасне, розвинуте, європейське місто.
-
Зараз пропоную Вам подивитися відеоролик «Україна –
європейська держава»
-
Ось і з’явилася у нашому віночку перша квіточка –
барвінок. Це дивна квітка. Вона зберігає свій синій колір навіть під снігом.
Цілий рік люди шанують барвінок, тому вважають символом життя, оберіг від злих.
(вчитель
вішає малюнок барвінка)
2 сторінка
«Символічна»
Діти, ви знаєте, що кожна країна має свої державні символи. Які державні
символи має наша країна? Якого
кольору прапор? Що означають ці кольори? (синій – колір ясного чистого неба,
жовтий – колір пшеничної ниви.)
Що символізує міцність держави?
(герб)
Що таке Гімн України? (Урочиста пісня)
Які народні символи ви знаєте?(верба, калина, барвінок, соняшник) Молодці! Ви отримуєте другу
квіточку – символ краси та дівочої
вроди, символ України. Як він називається? (Калина)(вчитель вішає малюнок
калини)
3 сторінка «Славні сини та дочки України»
Україна – це історія народу, що протягом віків боровся за
свою свободу і незалежність. Це імена славних звитяжців – героїв, які віддали
своє життя за щастя народу: Байда Вишневецький, Іван Сірко, Петро
Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Іван Гонта, Максим
Залізняк, Олекса Довбуш, Устим Кармелюк та інші.
- Які діячі науки, культури і мистецтва
звеличили нашу державу своїм талантом? (Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Соломія Крушельницька
(оперна співачка), Іван Козловський (оперний співак), Оксана Петрусенко
(співачка), Михайло Грушевський (історик) та інші).
-
Які видатні спортсмени своїми рекордами прославили
Україну? (Брати Клички (боксери), Яна
Клочкова (плавчиня), Юрій Вірастюк (важкоатлетик), Андрій Шевченко (футболіст)
та інші). (вчитель вішає портрети)
Ось ще одну
квіточку вплетемо у наш віночок - безсмертник, бо він дарує людям здоров’я. У
віночку – це символ довголіття. (вчитель вішає малюнок квітки – безсмертника)
4 сторінка «Вірю, не вірю»
Діти, ви
повинні уважно вислухати запитання і відповісти
«вірю», або «не вірю».
1. Чи правда, що Україна включає 24 області?
(+)
2. Чи правда, що долар – грошова
одиниця України? ( - ) 3.
Чи правда, що спочатку в школах навчали тільки хлопчиків? ( + )
4. Чи правда, що Т. Г.
Шевченко — це великий український поет і художник?( +) 5. Чи
правда, що українські береги омивають три моря: Азовське, Балтійське, Чорне? (
- )
6. Чи
правда, що «Ще не вмерла України» – це
назва гімну України? ( + ) 7. Чи правда, що Т. Шевченко народився у сім'ї
кріпаків? (+)
Молодці, нарешті, ми вплетемо у вінок квітку – соняшник.
Це символ відданості і вірності. (вчитель вішає малюнок квітки – соняшника)
5 сторінка «Що в
Україні най-най…»
- найбільша
річка (Дніпро)
- найвища
гора (Говерла)
- найбільший
звір (зубр)
-
найкрасивіше і найглибше озеро (Синевір)
- найбільше
місто (Київ)
- найбільше
море, що омиває Україну (Чорне)
- найвищий
птах (журавель сірий)
- Вплітаємо у вінок ще одну рослину – хміль. Вона є
символом розуму та гнучкості.. (вчитель вішає малюнок рослини – хмелю)
6 сторінка «Розважальна»
Фізкультхвилинка на мотив «Гопака»
Раз, два, три, чотири, п’ять
Ми танцюємо гопак.
Український наш танок –
Наш веселий гопачок.
Ставим ніжку на носок,
Потім аж на каблучок.
Раз,
два три, чотири, п’ять
Як нам любо танцювать.
Вплітаємо м’яту – оберег дитини та її здоров’я. (вчитель вішає малюнок рослини –
м’яти)
7 сторінка«Обереги
рідної землі»
За описом
предмета вказати його назву.
1.Вишита
сорочка писанка (вишиванка)
2.Квіти,
листя, сплетені в коло, яким найчастіше прикрашають голову. (вінок)
3.Розмальоване
куряче або декоративне, звичайно дерев’яне яйце, призначене для Великодніх свят. (
писанка)
4. Довгастий
шматок тканини для витирання обличчя, тіла, посуду і т. п., а також вишитий
шматок тканини для оздоблення житла в українських оселях. (рушник)
5.Великий
перелітній птах із довгими ногами та довгим прямим дзьобом (лелека)
6. Кущова
рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами,
зібраними в кетяг. ( калина)
7.Дерево або кущ із гнучким
гіллям, вузенькими листочками. Найчастіше росте по берегах річок, понад
ставками, поблизу копанок. ( верба)
Вплітаємо цвіт
яблуні. У віночку це символ материнської відданості та любові. (вчитель
вішає малюнок - цвіт яблуні)
8 сторінка «7 чудес України»
А зараз попрацюємо
в групах. Візьміться за руки, посміхніться один одному, бо наступна квітка
символізує доброту та ніжність. Це ромашка.
(кожна група отримує пазли «7 чудес України»)
З’єднайте
частини фотографії і прочитайте
назву об’єкта
(Києво-Печерська
Лавра, місто Кам’янець, дендропарк Софіївка, Софія
Київська,
Херсонес Таврійський, острів Хортиця, Хотинська фортеця)
Ось і ромашка у нашому віночку. (вчитель вішає малюнок квітки – ромашки)
9 сторінка «Мудре слово»
-
З'єднайте частини прислів'я і прочитайте його.
Батьківщина-мати,
Українська держава.
Всюди добре,
немає України.
Рідна земля – мати, земний
рай.
Рідний край – умій за неї постояти!
Без верби і калини а
вдома найліпше.
Наша слава –
а чужа – мачуха.
Ось і волошки з’являються у нашому віночку, вони є
символом людяності. (вчитель вішає малюнок волошок)
10 сторінка
«Поетична»
-
Давайте послухаємо вірші про Україну, які підготували
діти.
Декламування віршів
дітьми
1. Є край,
де найкращі у світі пісні
І цвітом
чарує калина,
Де сонечко
вперше всміхнулось мені
Це дім мій –
моя Україна.
2. Ось небо
блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна
— найкраща у світі!
Моя Україна
— це ліс і озерця,
Безмежні
степи і чарівні джерельця.
3. Красиві
пейзажі і гори високі,
Маленькі
струмочки і ріки глибокі.
Міста
старовинні і замки прекрасні,
Великі
будови і дуже сучасні.
4. Сади
чарівні, мальовничії села,
Моя Україна
— це пісня весела.
Це щира,
багата, як світ, її мова,
Крилата,
така мелодійна, чудова!
5. Її
обереги — верба і калина.
Найкраща у
світі — моя Україна.
Бо нам
найрідніша Вітчизна і мати.
То як же
нам, дітям, її не кохати!?
6. Моя
Україна — козацькая слава!
Така
волелюбна і мирна держава.
Вона дорога
нам, і рідна, і мила,
Бо світ
перед нами, як мати, відкрила.
Вітчизно
свята, дорога Україно,
Для кожного з нас
ти у світі — єдина.
Щоб
переконатися, яка прекрасна кожному з нас рідна Батьківщина
спробуємо
відредагувати строфи у вірші. Я буду читати рядки вірша, а ви, діти, спробуйте
підібрати риму.
Ось небо
блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна
- найкраща………..(у світі)
Моя Україна
- це ліс і озерця,
безмежні
степи і чарівні……….(джерельця)
Красиві
пейзажі і гори високі, маленькі
Струмочки і
ріки……………..(глибокі)
Сади
чарівні, мальовничі села,
Моя Україна
- це пісня…………..(весела)
Це щира,
багата, як світ, її мова,
Така
мелодійна, крилата,…………(чудова)
Її обереги -
верба і калина,
Найкраща у
світі-моя……………(Україна)
Бо нам
найрідніша Вітчизна і мати,
То як же
нам, дітям, її…………….(не кохати)
Вона дорога
нам, і рідна, і мила,
Бо світ
перед нами, як мати…………(відкрила)
Вітчизна
свята, дорога Україна,
Для кожного
з нас ти у світі………… (єдина)
Саме материнка –
символом материнської любові, тож давайте
додамо її до нашого віночку.(вчитель вішає малюнок квітки – материнки)
11 сторінка
«Музична»
Наша країна
співуча, мелодійна, пісенна, тому пропоную вам послухати пісню «Україна – це
ти»
Вплетемо у віночок
польові дзвіночки – символ вдячності. (вчитель вішає малюнок польових дзвіночків)
12 сторінка «Скринька- берегиня»
- Здавна в
українців був звичай – найцінніші речі складати у скриню. Повна
скриня – це
символ достатку. (вішаю малюнок скрині)
У цю скриню ми зберемо речі, якими відрізняється український народ від інших
народів.
- Я буду
називати речі, а виберіть ті, якими славляться українці.
·
Пальма, калина, ялина;
·
Лелека, слон, мавпа;
·
Плов, вареник , драник;
·
Вишитий рушник , віяло, матрьошки;
·
Береза, клен, верба ;
·
Місяць, зірка, тризуб;
·
Чорнобривці, кактус, гвоздика.
·
Хустинка, шапка, віночок
У наших серцях завжди буде панувати віра,
надія, любов. Бо саме мальва є символом віри, надії, кохання. (.(вчитель
вішає малюнок квітки – мальви) Подивіться,
який гарний вінок сплели ми!
ІV. Підсумок уроку
Вважаю, діти, що ви багато корисного взяли для себе, бо
саме ви – майбутнє нашої держави. Тож своїми знаннями, працею, здобутками
збагачуйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю
і незалежність України, шануйте свій народ і нашу солов’їну мову.Наш урок
хочеться завершити такими словами:
Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно, Бо
щастя жити ти мені дала.
Для мене ти одна і рідна, і єдина, Я
все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
Я твій громадянин, я прагну підростати, Тягнусь
пагінчиком до сонця і тепла,
Моя свята і рідна Україно — мати, Я
все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
Немає коментарів:
Дописати коментар