субота, 11 квітня 2020 р.

Сценарій виховного заходу на тему: "Руки твої моя мамо..."




Мета:
·      розвиток пам'яті, мови, уваги, мислення;
·      виховання любові до матері, жінки, поваги до старших людей; зміцнення сімейних відносин через творчу діяльність учнів,
·      розвивати у дітей естетичний та етичний смак, уважність до оточуючого.

Підготовча робота: створення мультимедійної презентації; робота з ведучими, учнями  над текстами й віршами.

Матеріально – технічне оснащення: мультимедійний проектор, музичний центр, ноутбук.

Обладнання: мультимедійна презентація «День матері» з фотографіями матерів, дітей, висловами про значення жінки-матері в житті людини, світу,  вірші про матір,  плакат з епіграфом.




Якщо говорити між нами,
То все починається з мами.
І казочка перша у світі,
І сонячна подорож в літо.
Найперші легенькі сніжинки
І сяюче диво – ялинка.
Від мами – і літери, й слово,
І зроблена разом обнова....
Якщо говорити між нами,
То все починається з мами.
                         (М.Пономаренко)

Хід заходу

Голос за сценою (читає учень у супроводі інструментальної мелодії пісні «Рідна мати моя»).

Свято матері
Гей, заграйте гори, зашуміть діброви,
Приберіться, ниви, красно та багато, -
Зажурчіть потоки, заведіть розмови
Про святочну днину, про велике свято!

Заспівайте згучно в тихім гаю, птиці,
Гомоніть з вітрами, польовії квіти,
Задзвоніть дзвіночки, рожі, всі косиці,
Заспівайте хором, українські діти!

А кому ж то грати та кому співати?
Знає се дітяче чистеє серденько:
Нині Твоє свято, наша рідна мати,
Будь благословенна, українська ненько.
                                              (Юрій Шкрумеляк)

Учитель.   У травні, коли прокинеться від сну природа, коли задзвенить у блакиті пташиний спів, коли травою і квітами укриється земля, разом з теплим весняним вітром лине до нас Свято Матері. Це свято схоже на ніжну травневу квітку, від якої не хочеться відводити очей. Воно пробилося до нас із забуття, переживши нещадні заборони, й повертає нас душею до давніх традицій, щоб ми вміли проносити  крізь усе життя шану до матері. А слово це для кожного українця символізує священну трійцю – рідну матір, матір-Україну та Матір-Богиню.


Учень. Ще на початку минулого століття церковна громада називала травень місяцем Божої Матері. Дорослі і діти несли до каплиць церков квіти, співали пісні, славили ту земну жінку, що дала світові Сина Божого. А у другу неділю травня у церквах відбувалися святкові богослужіння за здоров’я матерів. З нетерпінням цього дня чекали діти, вони вчили молитви, пісні, присвячені Богоматері, зверталися до Пречистої словами поезій.
Учитель.  
Мама... Це саме прекрасне слово на землі перше слово, яке промовляє людина. Воно звучить всіх мовах однаково ніжно.
У мами самі добрі і ласкаві руки, вони все вміють мами саме вірне і чуйне серце — в ньому ніколи не згаса любов. І скільки б не було тобі років — п'ять чи п'ятдесят — тобі завжди потрібна мама, її ласка, її увага, її погляд. І чим більша твоя любов до матері, тим світліше і радісніше життя.

Учень.
Мамі
Дощі, що йшли багато днів,- затихли,
І сонце день весни поцілувало.
За вітром хмари чорні десь поплили,
Земля в віночок пролісковий вбралась.

Це мамин день, сьогодні в мами свято,
Несем свої серця з любов’ю мамі,
На світі слів прекрасних є багато,
Але для неї їх усіх замало.

Ми віддаємо маму в руки Божі,
Він знає, як її нагородити,
Він на стежках життєвих допоможе,
І відповість на всі її молитви.   
(Марія Звірід)

Учень-дослідник 1. Матір – продовжувачку роду, шанували в усі часи. Одним з найдавніших свят, присвячених матері, вважається фестиваль на честь богині Реі, дружини бога Кроноса та матері численних богів і богинь, який відзначали навесні в Стародавній Греції. 
Приблизно в 250 році до н.е. в Римі почали відзначати релігійне свято, присвячене богині-матері Кібеле (Cybele), яке тривало три дні – з 15 по 18 березня.
Учень-дослідник 2. На початку 17 століття в Англії в четверту неділю Великого посту стали святкувати неділю матері (Mothering Sunday) – свято всіх матерів Англії. У цей день було прийнято провідувати мам і приносити їм у подарунок спеціальний торт, який так і називався «материнський торт». Традиція вітати матерів тортом, прикрашеним 12 кульками марципана, збереглася у Великобританії і до наших часів.

 

Звучить пісня у виконанні Ручковської Тетяни «Мама»


Учень-дослідник 1. Однак міжнародним святом День матері став завдяки США. У 1907 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії, у якої передчасно померла її власна мати, атакувала державні і законодавчі органи США листами з проханням започаткувати день вшанування матерів. Через три роки її наполегливість принесла результат – у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом. А ще через чотири роки, у 1914 році, Президент Вудро Вільсон оголосив День матері офіційним святом всіх штатів Америки і з тих пір в США його відзначають щорічно.

Учень-дослідник 2. Поступово друга неділя травня стала святом мам ще для 23 країн світу, а понад 30 країн обрали для нього інші дні.


Учень 2.
                                  Можна у світі чимало зробити -
                                  Перетворити зиму на літо.
                                  Можна море й океани здолати,
                                  Гору найвищу штурмом узяти,
                                  Можна пройти крізь пустелі і хащі,
                                  Тільки без мами не можна нізащо,
                                  Бо найдорожче стоїть за словами:
                                 “В світі усе починається з мами!”
(Анатолій Костецький)

Учень-дослідник 1. У 1928 році вперше День матері відсвяткував Союз українок Канади, а в 1929 році свято прийшло до Галичини. Організатором торжеств була Олена Кисилівська, редактор тижневика "Жіноча доля". Також 1929 «Союз українок» зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Товариства «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та ін. організовували концерти, конференції, фестини по всій Галичині.

Учень-дослідник 2. У 1939 свято заборонила радянська влада.
Учень-дослідник 1.  З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, свято Матері повернулось в Україну.
Учень-дослідник 2.  Святкування Дня матері в Україні введене в 1999 році указом президента. Відзначається свято кожної другої неділі травня.
Учень 1.  Слово "мама" росте разом з нами тихо, як ростуть дерева, сходить сонце, розцвітає квітка, як тихо світить веселка і гладить дитину по голівці рідна рука. І так само тихо воно приходить на уста — промінцем маминої усмішки і ласкавістю її очей, листочком вишні і світлинкою сонця, пелюсткою квітки і радістю веселки, теплою лагідністю руки і вечірньою молитвою. Із букви-краплинки та звуку-сльозинки народиться одного дня слово "м-а-м-о", мовлене устами янголятка.

                    Мама! Немає милішого слова –
                                 Ти ж бо життя, і творіння, й основа,
                                 Пензель, перо надихались Тобою,
                                 Вічна Ти в пісні – з болем, любов’ю.

Учитель. Так, є в році день, коли всі славлять жінку, говорять теплі й приємні слова, дарують квіти, листівки, подарунки. Чому? Тому що у жінок дуже багато достоїнств, вони завоювали собі право вибирати будь-яку професію, тому що можуть робити все не гірше чоловіків. Але причина не в цьому. Є така місія на землі, яка цілком належить жінці: стояти у колиски, боротися з будь-якими негараздами, захищаючи вогник нового життя, вводити маленьку людину в світ і допомагати їй зробити там перші кроки.

Учень 3.
Усе бере від матері початок -
Найвищого закону в цьому суть,
І ми у цьому лиш малий додаток,
Осмисли це, пізнай і не забудь.
Усе від жінки народилось в світі:
І плин життя, й пекучий біль журби;
Від жінки зростають діти,
Й найкраще свято ранньої весни...
Від жінки мусило колись зачатись
Усе навкруг живуще, я і ти,
Бо біля витоків життя стояла мати,
Стоїть й стояти буде на віки.
(«Ангел на Землі».  Р.Завадович)

Учитель. Подивіться навколо - ми живемо на дивовижній планеті дбайливих мам. На ній завжди світить сонце, на ній живуть добрі, ласкаві й веселі мами, які завжди пам’ятають, що найголовніше призначення жінки - бути матір'ю. І сьогодні ми зібралися всі разом у цей прекрасний сонячний весняний день напередодні Свята матері, щоб поговорити про найближчу людину для кожного – маму і привітати з цим святом прекрасних рідних жінок.

Ведучий 1. 
Зима минула і весною
Вже синє небо розцвіло.
Життя яскравіше з тобою,
Ти все: і до, і буде,  і було.

Матуся рідна, ти єдина,
Завжди у серці ти одна.
Знайомі, друзі, вся родина
Мої, та ти лиш - головна.
Ведуча 2. Своїм лагідним словом, колисковою піснею засіває мати в наші душі любов до людей, до землі, до природи. Без материнської любові не виріс жоден поет чи композитор, учений чи державний діяч, воїн чи хлібороб.
А подумайте, чи не забуваєте ви іноді про вдячність за те все добро, яке робить вам найрідніша людина? Чи вмієте оберігати її так, як вона вас?
"Що ми можемо? Ми ще малі," — мабуть, подумає дехто з вас. Багато можете!
Якщо матінка ніколи не буде заплакана чи зажурена через вашу неслухняність, необачність, нерозважливість, якщо буде пишатись вами, якщо буде чути від усіх про вашу ввічливість, вихованість, так і знайте: ви надовго продовжите її вік, збережете красу, здоров'я і саме життя.
Перегляд відео кліпу на пісню Наталії Май «Мамочка моя»

Ведучий 1. Кожну хвилину на планеті відбувається диво. Це диво - народження дитини, поява нової людини на світі. Коли народжується маленька дитинка, то, звичайно ж вона нічого не розуміє і практично нічого не знає. Чому практично? Та тому що я упевнена, що малюк точно знає, що десь поряд повинна бути його мама – найрідніша й найближча людина. Бо ж мама і дитина нерозривно пов'язані один з одним, і цей зв'язок починається ще в утробі матері.

Ведуча 2.  Перші хвилини, години, дні й перші роки дитина повинна знаходитися поряд з мамою, а мама з малюком. Тільки мама здатна віддати дитині всю свою ніжність, любов і турботу. Напевно, тому перше слово, яке вимовляє малюк,  – це слово “МАМА”.
Учень.
Мамі
Ви колись над нашою колискою
Вечорами тихими схилялися.
І були далекі зорі близькими,
Як до нас матуся усміхалася.

Ми хворіли, Ви за нас молилися,
Нам щастило – Ви за нас раділи.
І солодким болем серце билося,
Як з гнізда у білий світ летіли.

Ведучий 1. Щосекунди  у світі  народжується  три  люди, і  вони  теж  незабаром  зможуть  вимовити  слово  «мама». З перших  днів  життя  дитини  мати  живе  його  диханням, його сльозами й усмішками. Любов  матері  так само  природна, як цвітіння бузку. Сонце  зігріває  все  живе, а  її  любов  зігріває  життя  малюка.

Ведуча 2. Матір  відкриває перед дитиною великий світ, рідну землю. У  його  вуста  вона  вкладає  рідну  мову, що увібрала  багатства  розуму,  думки  й  відчуття  поколінь. Вона  наповнює  його  життя  духовною  силою, допомагаючи  осягнути  вічні  цінності.

Ведучий 1. Мати – це  величезне  вікно  в  світ. Вона  допомагає  малюкові  зрозуміти  красу  лісу  й  неба, місяця  й  сонця, хмар  і  зірок. Мамині  уроки – на все життя. Мами  люблять  нас  просто  за  те, що  ми  є. Вони  нічого  не  просять  натомість. А гарні діти  стараються, щодня доводять  свою любов найріднішій людині на землі.

Ведучий 2. На світі так багато  мам, і  в кожній  мамі  є  щось особливе. Але  є у  них  і  загальна  риса -  це неосяжна любов  до  своїх  дітей. Вона  читається  в їх  очах, вона  живе в  їх  серцях. Вона – початок життя, хранителька, берегиня Дому, Життя, Любові, Душі й високого Духу.

Учень.
На небі безліч світить зір,
Але лиш та для мене наймиліша,
Що око радує мені, повір,
Хоч світло сипле не найяскравіше…

У морі безліч плеще хвиль,
Та лиш одна для мене найніжніша,
Яка лікує мій душевний біль,
Хоч і на берег плеще найтихіше…

На світі безлічі сплітаються доріг,
Але лиш та для мене найрідніша,
Яка веде до мами на поріг
І посмішкою маминою дише…
(«Мамі». Анна Осінь)

Звучить пісня у виконанні Даші Немировської «Мамина хатина»

Ведучий 1. На білому світі є слова, які ми називаємо святими. І один з таких святих, теплих, ласкавих слів — слово мама. Слово, яке дитина говорить найчастіше, — це слово «мама». Слово, при якому доросла, похмура людина посміхнеться, — це теж слово «мама».

Ведуча 2.  Тому що це слово несе в собі тепло — тепло материнських рук, материнського слова, материнської душі. А що для людини найцінніше і найжаданніше, чим тепло і світло очей рідної людини, її любов?

Учитель. Матір! Вона як весна, що пробуджує усе живе своїм теплом, дає початок новому життю.

Кажуть, що чоловік стає на коліна тільки в трьох випадках: щоб напитись із джерела, зірвати квітку для коханої, щоб вклонитись матері.


Учень :           
Молюся Вам, єдиний Боже, - Мамо.                                 
Молитва ця і радісна й сумна                                                       
В моїй душі, немов у Божім храмі,                                        
Вночі і вдень із ніжністю луна.                                        
Молюся Вам і кланяюся в ноги,                                              
Схиляю до землі своє чоло.                                                          
За ваші всі чекання і тривоги,                                  
Благословення, віру і тепло.                                               
Матусю люба, хай моя молитва                                     
Любов'ю втішить серце хоч на мить,                                      
Нехай його гаряча в грудях битва                                                
Не ллє сльози і болем не щемить.                                    
Молюся Вам за пісню колискову,                                             
За ласку, карий погляд і терпець,                                              
За усмішку Богині сонечкову                                                                           
 Й за те, що я молюсь, молюсь тепер ...                                            
 О мамо-ненько, цвіте яблуневий!                                                
Не збитий громом долі і весни.                                                             
Я вам готовий прихилити небо,                                          
Щасливі й світлі насилати сни.                                                 
Молюся вашій мудрості, Матусю,                                               
Ясного слова чистій простоті.                                                            
До нього я душею притулюся, -                                                    
До скарбу найдорожчого в житті.                                                 
Бо в нім - любов і дім, і подзвін жита,                                  
Криниця пам'яті і віри джерело,                                                       
Бо в нім - моєї совісті молитва,                                                       
Ріка моя. І човен, і весло ...                                                          
Молюся вам, єдиний Боже, - Мамо ...                                     
Молюся, та нічого не молю:
Ні харчу, ні срібла-злата, ані краму
Живіть лишень; Благаю і велю!

Учитель. Малюків батьки люблять безоглядно. Це через роки приходять стриманість і суворість. Але й тут є свій сенс. Адже якщо мамі не все одно, з ким ви дружите, з ким спілкуєтеся, якщо вона цікавиться вашими справами, значить, вона любить вас і піклується про вас. Вона може вас і посварити, трохи «попсувати» вам нерви - ну й нехай. Це для вашої ж користі. Це  зрозуміло кожній розумній  і розсудливій людині. Ви ж повинні пам'ятати, що незважаючи на всі ваші провини, мами все одно вірять в вас, люблять вас.

Ведуча 2.  Ніколи не сваріться з найближчою вам людиною, з мамою. І як би ви деколи  не намагалися витіснити її з серця, замінивши своїми кращими друзями і подругами, - нічого не вийде. У важкий і гіркий годинник життя ви все одно пригадаєте про свою маму – найближчу і ріднішу істоту – і до неї звернетеся.

Ведучий 1. Умійте цінувати любов  матері. Будьте дбайливі до цієї любові. Не ображайте її випадковою грубістю, різким словом, неслухняністю. Адже лише мама думає про нас завжди і скрізь. Тільки мама завжди приймає нас такими, які ми є. Серце її завжди з своєю дитиною.

Учитель.  Старовинна легенда розповідає. Одного разу малятко, яке мало народитися, спитало у Бога:
-                     Ти говориш, що завтра відправиш мене на землю. Але як я буду там жити такий маленький і беззахисний?
-                     Я вибрав для тебе Ангела. Він чекає на тебе і буде турбуватись про твоє життя.
-                     Знаєш, тут, на небі, я тільки те  й роблю, що співаю і веселюсь, і цього мені достатньо, щоб бути щасливим.
-                     Твій Ангел заспіває тобі, буде посміхатися кожен день, ти відчуєш його любов і ласку і будеш щасливим.
-                     А як же я буду розмовляти з людьми, не знаючи їхньої мови?
-                     Твій Ангел буде говорити найгарніші і найніжніші слова, з великим терпінням навчить тебе говорити.
-                     А що ж мені робити, коли я захочу поговорити з тобою?
-                     Твій Ангел зложить твої рученята і навчить тебе молитись.
-                     Кажуть: на Землі багато поганих людей. Хто захистить мене від них?
-                     Твій Ангел захистить тебе навіть ціною власного життя.
-                     Але мені завжди буде сумно, тому що я більше не побачу тебе, Батьку.
-                     Твій Ангел завжди буде розмовляти з тобою про мене і вкаже шлях, по якому ти зможеш повернутись до мене.
У цю мить не небі запанувала тиша, але вже почулися людські голоси, і дитина тихо спитала:
- Батьку, якщо мій час уже настав, скажи мені тільки його ім′я.
- Це неважливо. Ти будеш звати його мамою.

Перегляд відеокліпу пісні «Мама, будь всегда со мною рядом…» у виконанні дитячого ансамблю.

Ведуча 2. Мамина сльоза… Це любов і турбота, це радість і горе, це біль і розрада, які вона переживає разом зі своєю дитиною, а часто – замість своєї дитини. Ажде в її серці горить священний вогонь божої ласки – любов до дитини.  
Учень .
Зроблений нами крок –
Мами сльоза, усмішка,
Бачить їх тільки Бог
Серед нічної тиші.

Мамо, уже сивина
Скроні твої побілила.
Ти в мене в світі одна,
Рідна матусю мила.

Я пронесу крізь роки
Образ твій – в серці несхитно
Ніжна твоя рука,
Тиха твоя молитва. («Мама».
Зоряна Живка)

Ведучий 2. Так, мама – перше слово, головне слово. Мама – життя подарувала, світ подарувала мені і тобі. Тільки за те, що життя подарувала, кожен повинен бути вдячний своїй мамі. Мама – найвірніший друг, який ніколи не зрадить ні за яких обставин.
Ведучий 1. Лише мама думає про нас завжди і скрізь. Тільки мама завжди прийме нас такими які ми є. Серце матері завжди з своєю дитиною.
Жінка у всі часи була особливим витвором Всевишнього.  Це їй присвячувалися пісні й вірші, це вона дивиться зажуреними або веселими очима з полотен відомих художників, це заради неї вершилися подвиги і розв’язувалися війни. Жінка – загадкове створіння… А що ми найбільше цінуємо в жінці? Що робить її Жінкою?  Краса? Принадливість? Розум? Ділові якості?

Ведуча 2. Ні… Материнство!!!
Жінка - мати творить світ, в якому розум живе у злагоді із серцем. Хай же ця святкова дата на календарі - День матері - стане особливо домашнім, і загальнонаціональним святом.

Ведучий 1. Любі наші матері! Будьте завжди гарними і коханими! Нехай ваші діти дарують вам силу і щастя! Життя триває, тому що на Землі є ви!

Ведуча 2. І поздоровляємо решту всіх людей з тим, що їм теж випало величезне щастя — бути чиїмись дітьми, народитися на цій землі і знати ласкаві руки, що люблять. З Днем матері вас!

Учитель:
„У мене матінка ясная зіронька”, - співається в народній пісні, либонь, краще про мамину красу й не скажеш! Та чи знайдеться доволі слів, щоб оповісти про мамину мудрість, сердечність, самовідданість, роботящість, дбайливість, терплячість, щедрість, ніжність? Слова то знайдуться, але завжди їх буде мало й ніколи не буде доволі.
З пошани до матері починається Людина. Пам’ятаймо про це, як хочемо, щоб наш рід не перевівся, щоб діти виростали милосердними, чуйними людьми. Свічка палкого материнського серця повсякчас освітлює їхню життєву дорогу, тож нехай вдячність дітей матерям ніколи не буває запізною. Багато сказано сліз про найдорожчу людину у світі: матір, ангела-охоронця.. жінку, берегиню, наповнену любов'ю, добром, милосердям. Надіюсь, що все-таки наші діти не зрадять своєї родини, свого батьківського порога, своєї матусі.
 Учень .
З далекої тривалої дороги,                                                                       
Через печалі й гіркоту розлук                                                                       
Спішу вклонитись отчому порогу                                                             
І доторкнутись материнських рук.                                                              
Ти вміла ждать. За це тобі спасибі,                                                                                   
За білі короваї на столі.                                                                               
Ти в путь мене благословляла хлібом,                                                
Щоб не цурався рідної землі.                                                       
Ділив з людьми і радощі, й печалі, і тривоги,                                                 
Не спотикався і не відступав,                                                                     
Щоб рідного батьківського порога                                                                            
Ніколи  у житті не забував.                                                                       
Чому мене так вабить рідна хата,                                                     
Збадьорює, мов подихом весни?                                                                   
Бо в хаті тій мене чекає мати                                                                      
У світлому серпанку сивини.                                                          
Вертаючи з віддалених країв,
Після тривожних мандрів і розлуки                                                        
Цілуймо руки наших матерів,                                                                                                         
Натруджені й ласкаві рідні руки!                                                      
Ніщо не вічне - вічні матері!                                                                     
Уже й тоді, як нікому стрічати,                                                         
Допоки сонце сяє нам вгорі                                                                        
У кожного живе у серці мати.


Скачати: сценарій

Немає коментарів:

Дописати коментар